Szukaj
  • D.

Dzień Ojca

Rola ojca w życiu dziecka jest na maksa ważna. Na maksa. Czy wiesz, że ojciec jako pierwszy „obcy element” determinuje łatwość z jaką dziecko będzie nawiązywało relacje z innymi ludźmi? W zasadzie nie chodzi jedynie o łatwość, ale także o ogólne nastawienie. Dobra relacja niemowlaka z ojcem ułatwia mu w przyszłości wchodzenie w relacje z innymi ludźmi z założeniem, iż ludzie Ci są dobrzy. Nie oznacza to oczywiście, że dzieci wychowujące się bez ojców nie mają szans na fajne relacje międzyludzkie. Oznacza to tylko i aż tyle, że Ty jako Ojciec masz olbrzymią moc sprawczą.

Dzisiejszy dzień Ojca spowodował zalanie internetów obrazkami, z których krzyczą pochwały bo tacy zaradni, tacy pomocni i tacy słuchający matek są ci Ojcowie. Rzecz w tym, że to wszystko nie tak.

Ojciec, tak samo jak i Matka, to oddzielny byt. Człowiek, który ma prawo decydować o dziecku i swojej z nim relacji. Fajnie jeśli rodzice porozumiewają się ze sobą w zakresie wychowania i ogarniania ogólnego rozgardiaszu jaki istnieje w czasie kiedy mamy dzieci, ale nie to powinno być „punktowane” w internetach jako ich największa zasługa. Najważniejsza jest bowiem sama w sobie relacja na linii rodzic - dziecko. Kropka.

Długo myślałam dzisiaj jakie życzenia są tak naprawdę spoko w takim dniu jak dzisiaj i po prawdzie zdecydowałam się tylko na jedno zdanie: „jesteś najlepszym ojcem naszych dzieci”. Oczywiście, że uważam że Ojciec naszych dzieci jest najlepszy, najzaradniejszy i najmądrzejszy, ale nie w tym rzecz. Rzecz w tym, że matki często słyszą o byciu wystarczającą, najlepszą jaką mogą być w danej chwili i tym podobnych sprawach. Ojcowie jeśli mają farta to trafiają na stronę Blog Ojca i dowiadują się, że jest dobrze. Zawsze może być lepiej, ale prawda jest taka że jesteś najlepszym ojcem swoich dzieci.

Patriarchat i czasami nad interpretowany feminizm krzywdzą nie tylko kobiety. To że matkom w dzisiejszym świecie jest trudno sprostać oczekiwaniom to już wszyscy wiemy. Ilość ról społecznych jaką nam się narzuca może przygnieść. Warto jednak dostrzec, że mężczyźni mają równie przesrane w dzisiejszym świecie. Mają pracować i zarabiać niemniej niż kobieta, ogarniać domy, umieć w romantyzm i rozmowy, pamiętać o ciekawym hobby, zadbać o zarost (najlepiej u barbera na Zbawixie), chodzić na siłownię, a nader wszystko mają się sprawdzać jako czuli ojcowie z dużą ilością czasu dla swoich dzieci. Znajome hasła? Ano znajome bo od kobiet wymaga się równie za dużo. Różnica jaką ja widzę jest taka, że matki już mówią głośno, że świat wali w nie za mocno, że nie dają rady, że za dużo od nich wszyscy oczekują. Ojcowie zdaje się mówią o tym mniej i ciszej. Być może dlatego że „chłopaki nie płaczą”. Generalnie to nie jest tak, że mają łatwiej. Od nas wszystkich oczekuje się zbyt wiele, a my sami oglądając kolejne insta konta mamy poczucie, że wszystko jest u nas nie tak…

Nie chcę się dzisiaj rozpisywać o psychologii, badaniach i tym wszystkim co jest bardzo ważne oczywiście, ale skupię się na życzeniach z okazji dnia Ojca, a zatem wróćmy do początku.

Rola ojca w życiu dziecka jest na maksa ważna. Na maksa. Masz olbrzymią moc sprawczą i nawet jeśli znowu się czepiam, że ubrałeś starsze dziecko w ubrania młodszej albo (i teraz nie żartuje) syna w skarpetki matki, to nie znaczy, że twoje kompetencje są mniejsze czy mniej ważne. To znaczy tylko tyle, że ja lepiej ogarniam czyje są które skarpetki.

Z okazji dnia ojca życzę Ci ojcze dzieci żebyś codziennie czuł, że masz moc, żebyś codziennie decydował o relacji ze swoimi dziećmi, żebyś codziennie zdawał sobie sprawę z tego, że jesteś najlepszym ojcem swoich dzieci, że jesteś wystarczający. Życzę Ci także żebyś miał w tym wsparcie i żebyś dawał wsparcie. Rodzicielstwo nie jest łatwe więc tego nigdy za wiele. Jesteś najlepszym Ojcem swoich dzieci. Najlepszym. Kropka.128 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kryzys.